Раїса Богатирьова: Медичне право має захищати інтереси як пацієнтів, так і медичних працівників

Останнім часом спостерігається збільшення кількості звернень людей, які стосуються надання медичної допомоги. Частина фактів, наведених у цих зверненнях, не знаходить свого підтвердження, решта потребують ретельного аналізу. На цьому акцентувала увагу Міністр охорони здоров'я України Раїса Богатирьова, виступаючи з відкритою лекцією у Національному медичному університеті ім. О. О. Богомольця на тему "Медичне право України: окремі аспекти здійснення прав людини у сфері охорони здоров'я".
Відповідаючи на запитання щодо звинувачень на адресу медиків у матеріалах ЗМІ, Міністр наголосила: "Я за об'єктивність та прозорість розгляду кожного звернення щодо недбалості медичних працівників. Але вважаю, що не можна оприлюднювати таку інформацію, поки не відбулося всебічне вивчення обставин того, що трапилося, та не зроблено кваліфікованих висновків".

За словами Богатирьової, МОЗ не завжди є останньою інстанцією у вирішенні того чи іншого питання, яке висвітлено в ЗМІ як негативне. Держава здійснює свої повноваження і через правоохоронні, і через судові органи влади. Тому частіше за все останнє слово у таких випадках - за правоохоронними органами та судовою владою.

МОЗ опрацювало стандарти лікування багатьох хвороб, і особливо це стосується найпоширеніших з них, повідомила керівник Міністерства охорони здоров'я. Майже на всі хвороби є протоколи лікування, яких медик повинен дотримуватися. "Якщо лікар відходить від стандартів і правил, тоді є всі підстави, щоб задовольнити скаргу пацієнта", - зауважила Раїса Богатирьова.

"Наша відповідь на критичні матеріли в ЗМІ має бути об'єктивною, чесною, зваженою і зрозумілою для людей. Саме такі вимоги я висуваю до нашої прес-служби та працівників апарату Міністерства, - зазначила Раїса Богатирьова. - Хотілось би розраховувати на професійність і відповідальність у поданні інформації і з боку мас-медіа".

Керівник МОЗ висловила переконання в тому, що пацієнт має право бути захищеним від недбалості медиків, а лікар має право на захист своєї професійної честі і гідності та повинен знати свої права і обов'язки. Вона також нагадала, що у стінах Національного медичного університету ім. О.О.Богомольця нещодавно був створений підручник "Правова регламентація лікарської діяльності (медичне правознавство)" під редакцією В. Москаленка та М. Банчука, з яким, на думку Раїси Богатирьової, необхідно ознайомитися кожному практикуючому лікарю.

Відкриту лекцію Міністра охорони здоров'я України Раїси Богатирьової у вівторок мали змогу почути близько семи тисяч студентів, інтернів, викладачів та аспірантів дев'ятнадцяти медичних навчальних закладів країни, а також представників медичної спільноти за допомогою відеозв'язку, який було встановлено з Буковинським державним медичним університетом, Вінницьким національним медичним університетом ім. М.І.Пирогова, Дніпропетровською медичною академією МОЗ України, Донецьким національним медичним університетом ім. М. Горького, Запорізьким державним медичним університетом, Івано-Франківським національним медичним університетом, Львівським національним медичним університетом ім. Данила Галицького, Харківським національним фармацевтичним університетом, Одеським національним медичним університетом, Тернопільським державним медичним університетом ім. І. Я Горбачовського, Українською медичною стоматологічною академією (м. Полтава), Харківським національним медичним університетом, Національною медичною академією післядипломної освіти ім. П.Л.Шупика, Харківською медичною академією післядипломної освіти, Запорізькою медичною академією післядипломної освіти, Житомирським інститутом медсестринства, Кримським державний медичним університетом ім. С.І.Георгіївського, Луганським державним медичним університетом.
Прес-служба МОЗ України