«Вакцинація на захисті майбутнього»: зустріч із пресою до Міжнародного дня захисту дітей

31 травня 2016 року в Києві відбувся прес-ланч на тему «Вакцинація на захисті майбутнього», приурочений до Міжнародного дня захисту дітей. Захід, присвячений обговоренню та актуалізації проблеми захисту дітей в Україні від вакцин-контрольованих захворювань, відбувся за участі представників авторитетних ЗМІ країни, громадських активістів, провідних експертів у сфері охорони здоров'я та за підтримки компанії ГлаксоСмітКляйн (GSK) Фармасьютікалс Україна.

1 червня в Україні та у багатьох країнах світу проходять заходи, спрямовані на привернення уваги суспільства до проблем і потреб дітей. З проголошенням незалежності у 1991 році Україна ратифікувала Конвенцію ООН про права дитини, якою, зокрема, передбачено, що країни-учасниці визнають право дитини на найякісніші послуги системи охорони здоров’я, включаючи прогресивні профілактичні заходи. Одним із найефективніших методів попередження інфекційних захворювань серед дітей та дорослих у всьому світі визнана вакцинація.

Водночас близько 19 000 дітей молодше 5 років помирають кожен день, в більшості випадків від захворювань, яким можна запобігти за допомогою вакцинопрофілактики. Щорічно завдяки вакцинації можна попередити понад 2,5 мільйонів дитячих смертей в усьому світі та уникнути 750 000 випадків дитячої інвалідизації. Більш того, завдяки інноваційним вакцинам, сьогодні можливий захист не лише від захворювань, вакцинація від яких проводиться вже протягом декількох десятиліть (правець, поліомієліт, дифтерія, кір, гепатит В та інші), але й від пневмококової, менінгококової і ротавірусної інфекцій. Доведено, що значущий вплив на рівень захворюваності в суспільстві досягається при високих показниках охоплення щепленнями населення – не менш ніж 95%. В Україні починаючи з 1990 року і до 2008 року показники охоплення вакцинацією дітей віком до 1 року були постійно високими (98–99%), що забезпечило захист суспільства. Однак поступово з 2008 року відбувається регрес, а саме, у 2014 році охоплення дітей віком до 1 року вакцинацією БЦЖ знизилося до 56,5%, 3-ма дозами вакцин: АКДП – до 38,4%, проти поліомієліту – до 44,7%, проти гепатиту В – до 48,5%.

Рівні охоплення вакцинацією серед дітей в Україні сьогодні залишаються вкрай низькими. Серед причин: насторожене ставлення населення до імунізації, складнощі з фінансуванням державних програм, нерегулярність поставок деяких вакцин, однак найголовніша – відсутністьдовгострокової стратегії імунізації та належної державної політики з вакцинопрофілактики. Саме на цьому наголосили усі експерти, які взяли участь в дискусії у рамках прес-ланчу. Євген Комаровський, к. м. н., відомий лікар-педіатр, автор популярних книг і телепрограм, присвячених здоров'ю дітей,наголосив під час своєї доповіді на тому, що в Україні проблема вакцинації є недооціненою як з боку держави, так і суспільством, яке, на жаль, не володіє достовірними даними щодо стану охоплення вакцинацією.

Поряд із відсутністю визнання імунізації питанням національної безпеки на державному рівні, існує гостра проблема забезпечення доступу населення до життєво необхідних вакцин: «Цикл виробництва вакцин є дуже складним та наукомістким процесом та може тривати від 2 до 7 років, тож наявність вакцин у країні та їх вартість напряму залежать від довгострокових державних замовлень – на 3-5-7 років наперед, а не лише у момент спалаху захворювання». «Квінтесенцією вирішення проблеми з довірою до вакцинації та вирівнюванням показників охоплення імунізацією в Україні до рівня європейських країн є передусім визнання вакцинопрофілактики державним пріоритетом, включаючи готовність держави бути гарантом та нести повну відповідальність у забезпеченні належних умов усіх етапів проведення імунізації. Велике значення у цьому процесі, беззаперечно, має кваліфікованість та належна освіта лікарів, свідома позиція батьків та відповідальність представників ЗМІ за створення правдивого та експертного інформаційного поля щодо вакцинації», - додав Євген Комаровський. На думку експерта лікарі приділяють надзвичайно мало уваги вакцнопрофілактиці, у той час як їх роль в прийнятті батьками рішення щодо захисту своєї дитини від вакцин-контрольованих захворювань залишається колосальною. Окрім необхідності постійного підвищення кваліфікованості лікарів у цьому напрямку і формування у батьків довіри, вони мають усвідомлювати відповідальність за надання суспільству вичерпної та правдивої інформації стосовно ситуації з охопленням імунізацією дітей в Україні і показників розповсюдження вакцин-контрольованих захворювань у країні.

 «Безумовно, від виважених політичних рішень і професіоналізму медичних працівників залежить рівень захищеності здоров’я дітей, проте небайдужа та активна позиція саме батьків відіграє вирішальну роль у забезпеченні благополуччя власної дитини, – зазначила у рамках дискусії Ольга Яловенко, член громадської організації «Батьки за вакцинацію». – Ситуація з доступом до вакцин у країні є дійсно складною та загрозливою, проте, в першу чергу, самі батьки несуть відповідальність за здоров’я своєї дитини і, зайнявши свідому позицію, здатні захистити її від багатьох захворювань, вакцини проти яких доступні в Україні: безкоштовно – у державних поліклініках,наявності за власний кошт – в аптечних мережах та приватних клініках. Інформація щодо наявності та доступності тих чи інших вакцин постійно відслідковується членами нашої організації та надається батькам у повному об’ємі». За результатами опитування, проведеного громадською організацією серед майбутніх батьків: лише 26% планують робити усі необхідні щеплення своїй дитині, 20% планують робити вакцинацію вибірково, 23% ще не визначилися, 12% планують робити вакцинувати свого малюка пізніше і 19% взагалі відмовляються від імунізації.

«Сьогодні у країні спостерігається криза довіри до вакцинації. Імунізація – є питанням національної безпеки і саме батьки здатні своїм голосом і активною позицією повернути довіру до вакцинації у суспільстві та впливати на пріоритизацію цієї проблеми на державному рівні», – додала Ольга Яловенко. «Завдяки вакцинації сьогодні можна попередити 30 інфекційних захворювань.

Більш ніж за 200 років застосування вакцин вдалося врятувати мільйони життів та ліквідувати у світі таке інфекційне захворювання, як натуральна віспа (повна ліквідація у 1980 році) та значно знизити захворюваність на поліомієліт (з 1988 року кількість випадків у світі зменшилася більш ніж на 99%). В той самий час щорічно до 1,5 мільйонів дітей в світі продовжують помирати від вакцин-контрольованих захворювань», – наголосила у рамках заходу Наталія Васецька, медичний радник GSK Україна.

Успіх у забезпеченні захисту дітей від інфекційних захворювань та досягненні високих показників охоплення вакцинацією серед населення можливий лише у разі об’єднання зусиль: держави, що відповідає за стратегію національної безпеки, Міністерства охорони здоров’я, для якого вакцинація має бути невід’ємною складовою у забезпеченні епідеміологічного благополуччя країни, компаній-виробників вакцин, що відповідають за якісне виробництво та мають докладати усіх зусиль задля створення інноваційних та безпечних вакцин, лікарів, які є ключовим джерелом донесення об’єктивної інформації до батьків, громадських організацій, що об’єднують свідомих батьків, ЗМІ, які відіграють надзвичайно важливу роль у формуванні ставлення суспільства до вакцинації та самих батьків, які несуть відповідальність за життя та здоров’я своїх дітей. Учасники прес-ланчу закликали всіх свідомих громадян об’єднати зусилля у донесенні інформації щодо цінності вакцинопрофілактики, зробити свій внесок у захист дітей від максимальної кількості вакцин-контрольованих інфекцій та запобігти стражданням, інвалідизації та смерті малюків.